• TurkishEnglishGermany

Sedir Modelleri

Sedirler genellikle gürgen, kayın, çam yada köknar gibi ağaçlardan yapılan, kimisi sandıklı kimisi sandıksız olmak üzere, üzerinde oturulan yada yatılan bir dekorasyon mobilyasıdır. Evlere salon, oturma odası, misafir odası gibi mekanlarda kullanıma uygun olan ahşap sedirler, ofisler bekleme odaları, toplantı odalarında da kullanıma uygundur. Birçok dernek, vakıf gibi sosyal kurumların da tercih ettiği sedirler hem kültürel olarak gelenekleşen bir mobilya türüdür ve hem de dayanıklı olması ve konforlu olması sebebi ile kullanışlı bir üründür.

Standart Sedir Ölçüleri

Evine, balkon yada bahçesine, ofisine sedir yaptırmak isteyen birçok ziyaretçimizin merak ettiği konulardan biri de standart sedir ölçüsü hakkında detaylardır. Her ne kadar özel ölçü sedir imalatı yapmış olsak da, burada size standart ölçüler hakkında da bilgi verelim. Sedirlerin dıştan dışa genişliği 80 cm’dir. Boyları 100 cm’lik parçalardan oluşmaktadır. Kol genişlikleri modele göre değişmekte olup 7 cm’den başlamaktadır. Köşeler 80x80cm ebatlarındadır. Örnek verecek olursak L şeklinde bir köşe yapalım. Köşesi 80×80 dedik. Her iki tarafa da 100 cm lik sedir ilava edersek, 280×280 cm lik bir sedir köşesi oluşur. Bununla beraber 7 cm kolları da ilave ettiğimizde 287×287 cm şeklinde standart bir sedir çıkar. Minderlere gelecek olursak. Minder enleri 70 cm’dir. Sırt yastığı genellikle 10-15 cm’dir. Böylece sedirde oturma alanın ölçüsü 55 cm kalır. Bu ölçü en ideal oturma alanıdır.

Sedir Minderleri Sert mi Olmalı?

Biz daha çok sert süngerden yapılmış minder tavsiye ediyoruz. Bunun sebebi daha kaliteli olduğu için değil. Sert sünger kaliteli manasına gelmez. Kaliteli süngerin yumuşağı da serti de olabiliyor. Ayni şekilde kalitesiz süngerlerin de sert ve yumuşağı olabilir. Sert minder tercih etmemizin öncelikli sebebi, sağlıklı olmasıdır. Oturma ve yatma noktasında sert süngerlerin daha sağlıklı olduğunu unutmayınız. İkinci konu ise, yumuşak minderlerde kumaşlar daha rahat deforme olur ve kumaşta büzülmeler olur.

Kumaş Kalitemiz Nasıl?

Sedir minderlerinde kullanmış olduğumuz kumaşların %90’ı dokuma pamuklu kumaşlardır. Yıkanabilir özelliğe sahip fermuarlıdır. Uzun yıllar kullanıma uygun olan kumaşlarımızdan yüzlerce model bulunmakta olup, sitemizde yayınladığımız sedir ve minder modellerinde sadece belli başlı kumaş örneklerini görebiliyorsunuz.

Çeşit çeşit sedir modellerimiz ile talebiniz doğrultusunda imalatını yapacağımız istediğiniz renk ve ölçülerle hazırlanacak sedir modelleri için İstanbul Şişli’de bulunan firmamıza bekliyoruz. Hepimizin çocukluğunda gördüğü fakat o kadar da önemsemediği bazı eşyalar vardır ki bugün aramakla bulamayız. Her düşüncemiz bizi maziye alıp götüren bu öğeler bugün lüks eşya sınıfına girmekle birlikte antika değeri de kazandı. Köy evlerimizde bulunan şark köşesi, sedir, bakır , şark köşesi minderleri, kilim, halı, heybe, divan gibi eşyalar şehir hayatına her geçen gün biraz daha kendimizi kaptırdığımız şu günlerde özlem duyduğumuz eşyaların başında yer alıyor.

Sedir Modelleri

 1. Klasik sedir modelleri
 2. Modern sedir modelleri
 3. Ahşap sedir modelleri
 4. Metal iskelet sedir modelleri
 5. Kalın minder sedir modelleri
 6. Bahçe sedir modelleri
 7. Balkon sedir modelleri
 8. Teras sedir modelleri
 9. Salon ve oturma odası için sedir modelleri
 10. Cafe sedir modelleri
 11. Yataklı sedir modelleri
 12. Sandıklı sedir modelleri

Osmanlı sedir modelleri

Yukarıda sıraladığımız sedirlerin tamamı firmamız tarafından üretiliyor. Ahşap sedirler genellikle gürgen, kayın ve çam ağacından yapılıyor. Biz daha çok gürgen ağacını tercih etmekteyiz. Fakat müşteri çam sedir isterse durum değişiyor. Metal kasalı iskeletler daha çok siyaha yada bakır rengine boyanmış sedir modelleridir. Modern sedirler ise, daha renkli spor sedir modelleridir. Son yıllarda en çok tercih edilen bu modelleri salon, oturma odası, misafir odası gibi yerlerde oldukça güzel oda tasarımı sunuyor. Yeni evlenecek çiftler yada mobilya satın alacaklara tavsiyemiz modern şark köşesi modellerimizi incelemeleri yönünde olacaktır.

Sedir üzerinde oturup serinlemenin ne olduğunu çocukluğumuzda hepimiz yaşadık. Bakır eşyalardan ise kana kana su ve ayran içtik. Şark köşelerinde dedelerimizin nargile içmelerine şahit olduk. Günümüzde neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bu ürünler bugün karşımıza hediyelik eşya olarak çıkıyor. Ticari anlamda artık bir sektör haline gelen bu ürünler şehir hayatından sıkılan ve eski köy düzenine dönmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Yeni bir ev alındığında ilk iş bakır hediyelikler almak oluyor. Eskinin vermiş olduğu o muhteşem güzelliği yansıtsın diye.

Verdiğimiz fiyatlar kampanya ve indirim dönemlerinde düşebiliyor. Tabii dönemsel olarak fiyatların yükselebileceğini de hatırlatmak isteriz. Sedir fiyatları metre olarak 1250 TL civarına kadar çıkabilmektedir. Tabii burada verilen ücretler ev ortamı, salon oturma odası gibi odalara uygun olarak dizayn edilmiş köşe takımlarıdır. Kafeler için üretilen 2. ve 3. kalite basit sedir modellerinin fiyatı daha uygun olarak satışa sunuluyor. Örnek verecek olursak, metresi 200 TL’den başlayan kafe sedirleri bulunuyor. Çam ağacından yapılmış olan bu sedirlerin metresi 300 TL olan modelleri de bulunuyor.

Sedir Köşe Modelleri KEMAH 04

Yahutta evimizin bir köşesini sedir kaplamalarla çeviriyoruz. Şark köşeleri oluşturuyoruz. Her ne kadar şehir hayatına adapte olsak da aslında özümüzde olan doğal yaşamı bir şekilde özlüyoruz. İmkan ölçüsünde de bunu gerçekleştiriyoruz. Köy evlerinde hala var olan bu ürünleri şehir ortamında bulmak kimi zaman mümkün olmuyor. Fakat son zamanlarda açılan yeni yerler ile birlikte bu ürünlere sahip olma imkanını yakalamış durumdayız.

Şark köşesi kavram olarak açıklamak gerekirse; evlerin bir odasında veya köşesinde, lokallerde, kafelerde, tarihi mekânlarda ve en çokta güney doğu bölgemizde kullanılan yer minderi, sırt minderi ve yanlarında da kol koymaya veya yaslanmaya yarayan yastık minderleri bulunan çok eski zamanlardan beri var olan rahat ve görünüşü çok hoş bir atmosfer sağlayan tek tek olup ta şark köşe takımı olarak ta kullanılabilir diyebiliriz. Çok değişik şark köşe modelleri bulunmaktadır. Çok pahalı denilmektedir hayır çok uygun şark köşe fiyatları ile satılabilenleri de vardır.

Şark köşesi sedir fiyatları için firmamız ile irtibat kurmanızı rica ederiz.

Şark kösesi tarihi olarak çok eskiye dayanmaktadır. Eski toplumlarda çadırlarda yere kilim, halı, hayvan postları seriliyormuş. Bu serilen eşyaların rahat vermediği anlaşılınca içlerine yun türü malzeme konulup Osmanlı da kullanılmıştır. Göçebe yaşam bu malzemenin kullanımı ile rahatlık sağlanmıştır. Göçebe yaşam sayesinde hem üretimi hem de kullanımı hem de imalatı artmıştır. Eskiden şark köşesi fiyatları olmadığı için takas yolu ile yapılırken günümüzde de çok şık şark köşe modelleri ve uygun fiyatları da vardır. Her yörede her ilde bu üründen bulunmaktadır. Bulunmayan illere de nakliyat yapılmaktadır. En meşhur ilde Gazi Antep tir. Bu ilimizin dışında Ankara, Zonguldak, İstanbul, Kocaeli, Adıyaman, Isparta da bu ürünün kolaylıkla bulunduğu illerdir. Artık sadece ikili olarak değil takım olarak satılanları ve imalat edilenleri dahi bulunmakta ve bunlara şark köşe takımı denilmektedir.

Şark köşe takımları yünlü yünsüz, kırmızı, bordo, mavi, desenli, tekli, ikili veya daha fazla minderli modelleri bulunmaktadır. Minderler genel olarak halı, kilim ve dokuma kumaştan yapılmaktadır. Modern şark köşeleri ise halı, kilim deseni kumaşlardan ziyade daha modern, spor renkler ve pastel renklerden oluşan, çiçekli ve çeşitli geometrik desenleri barındıran kumaşlardan yapılıyor.

Mekana otantik bir hava katan bu tür ürünler, bir anlamda el emeği göz nurunu da oluşturuyor. Sadece evlerde sergilenmiyor artık sedirler, şark köşeleri yahutta bakır hediyelikler. Bir çok işletme de bunlar vasıtasıyla mekanlarına yeni bir düzenleme getiriyor. Otellerden restoranlara, hatta çok daha büyük şirketlere kadar çeşitli sektörlerde iş yapan işletmeler bir köşesine yerleştiriyor bu nadide ürünleri. Dedik ya hani, her ne kadar şehir yaşantısına alışsak da hep gönlümüzün bir köşesinde yaşıyor sedirler, şark köşeleri, bakır eşyalar. Sedir, eski koltuklara ve köşelere verilen eşyaların isimleridir. Kimi bölgelerde makat da denir. Makat arapça bir kelime olup, koltuk manasına gelmektedir. Sedir ülkemizin eskimeyen bir kültürüdür. Yeni teknoloji ve farklı renklerle buluşan yeni nesil kumaşlarla eski kültürümüzü bir araya getirerek evlerinizde başka bir mekan kuruyoruz. Alışa gelmiş koltuk  modelleri ve oturma grupları insanları artık sıkmaya başladı.

Klasikleşen köşe koltuklar ve çekyatlar her yerde aynı model. Modanın her sene popüler hale getirdiği renk ve tasarımları insanları tüketime ve israfa zorluyor. Hal bu ki, kaliteli bir sedir ve üzerinde sağlam süngerlerle döşenmiş minderler size bir ömür boyu yetecektir. Evinizde oluşturacağınız sıcak ve modern bir köy odası misafirlerinizi rahat bir ortam hazırlayacaktır. Onun için sitemizdeki sedir modelleri yada başka tarzda istediğiniz bir sedir modelinde size yardımcı olabiliriz.

Osmanlı ahşap sedir koltuk modelleri

GAZALİ

Şark köşeleri ve sedirler her zaman insanların içinde sıcak bir his uyandırır. Sohbet mekanlarına ve nargile salonlarına şark köşesi ve sedir yapılmasının sebebi de tam olarak budur. Evinize bir şark köşesi almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey, sediri görmeniz ve test etmeniz olmalıdır. Aksi durumda internet üzerinden sipariş vererek sedir almanızı tavsiye etmiyoruz. Sedirlerde kullanılan malzemeler çok önemlidir. İskeletin hangi ağaçtan yapıldığı, kumaş yada halının dokuma kumaş mı, naylon/akrilik  mi oldu çok önemlidir. Yıkanabilir olması ve fermuarlı olması da önemlidir.

Sedir modelleri

Sedir Şark Köşesi Modelleri

Şark köşeleri insanların çoğu zamanlarını geçirmiş oldukları ve dinlenmek amacı ile keyif yaptıkları anlarda vazgeçilmezlerdendir.. Bununla birlikte insanların seneler geçmesine karşın bu durumda olan şark köşesi modasıda halen devam ediyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra kenarlarına sedir yada minderlerin orta kısma gümüş sini yerler için kilim kullanılması yanı sıra duvarlarında ise aksesuarları ile tamamlıyor. Şark köşeleri nargile keyifleri sohbetleri ve çay saatleri için vazgeçilmeyen yerlerdir. Modern olan bu şark köşeleri ile birlikte dekoratif alanlar elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra şark sofrası ile bir tane sehpa da uygulanırsa eğer güzel olabilir.

sedir takımları

Son yıllarda kafe ve türkü evlerinde bolca görebileceğiniz bu tasarım modelleri sadece bu tarz ortamlar için değil evler için de uygulanabiliyor. Firmamız kafeler için şark köşesi modelleri çok fazla satmadığını belirtmek isteriz. Daha çok birinci sınıf ağaç, sünger ve kumaş gibi şark köşesi malzemeleri kullandığımızdan dolayı kafeler ve türkü evleri için sedir fiyatlarımız ve şark köşesi fiyatlarımız yüksek gelebiliyor.

.

Şark köşeleri ile sizinde evlerinizin odaların oldukça güzel bir köşe yapabilirsiniz. Halılar ve kilim desenli modelleri ile kilim serdikten sonra küçük yastık ve minderler ile şark köşe modelleri elde edebilirsiniz. Daha sonrasında ise sehpa ve tepsi de koyarak tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında dekorların bu çeşitli olduğu bugünümüzde istediğiniz tüm herşeyi bulmanızda mümkün. Nargile keyifleri için oldukça güzel seçenek olacak gibi gözüküyor

Boya ve cila varsa bunlara da bakmalısınız. İşçilik ve ürün hakkında yakından bilgi almalısınız. Aksi halde hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür. O sebeple sedir fiyatlarını araştırırken, sadece fiyatlarına aldanmayın. Yani fiyata göre sedir almayın.

Sedir imalatı ve ahşap şark köşesi üretimi nedir ve nerelerde kullanılır? Modern Sedir imalatı nasıl yapılır?

Osmanlı ahşap sedir koltuk modelleri

GAZALİ

Dilerseniz önce size bundan bahsedelim. Sedir eskilerin koltuğudur. Anadolu insanlarının evlerinde, eski zamanlarda koltuk olmadığı için yerden yüksek ahşap iskeletlerle yapılmış oturma grupları desek yeridir. Günümüzde de hala sedirler en popüler ev eşyasıdır. Koltuklara nazaran daha kullanışlıdır. Seyyar minderleri ve ev ölçüsüne göre şekillenmesi sedirlerin en önemli özelliğidir. Sadece evlerde değil iş yerlerinde ofislerde, cafe ve restouranlarda ve daha bir çok mekanda sedirler ortamın en şık dekorasyon ürünüdür. Yazının başında da dediğimiz gibi seyyar minderleri rahat bir şekilde değişebilir, evin renk ve desenine uyum sağlar. Rahat yıkanabilir özelliğe sahiptir.

Sedir imalatı Türkiye’nin her yerinde yapılan bir mobilya şekli değildir. Çünkü herkesin farklı bir mobilya zevki vardır. Sedir ve şark köşeleri genellikle belli insanlar tarafından kullanılan, özgün bir tarzı olan eşyalardır. Şark dekorasyon, uzun yıllardır İstanbul ve Marmara bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin her bir bölgesine ürün servisi yapmış ve ticaret sonucundan müşterilerini memnun etmiştir. Hala ülkemizin bir çok bölgesine servisimiz devam etmektedir.

Ahşap sedir imalatı nasıl yapılır?

İmalatımız ve satış mağazamız istanbul’da Şişli Mecidiyeköy’dedir. Sedir ve şark köşesi imalatında daha çok gürgen ve kayın ağaçlarını kullanmaktayız. Sunta kesinlikle iskelet kısmında kullanılmaz. Fakat bazı müşterilerin özel siparişi doğrultusunda sunta yada mdf malzemeler kullanılarak yapmış olduğumuz sedir ve şark köşeleri de mevcuttur.

Evde Sedir İmalatı Nasıl Yapılır?

Evde sedir yapnak aslına çok basittir. Bunun için ahşap paletleri kullanabilirsiniz. Paletlerin ölçüsü genelde 80×120’dir. Çift paleti üst üste koyarak bu verdiğimiz ölçülerde minder siparişi verebilirsiniz. Bu paletleri dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Sitemizde palet sedir takımları ile bolca örnek model sunduk. Bu sedir takımlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Sedir Nereden Alınır?

Öncelikle sedir alacağınız firmanın asıl işi bu mudur? Bunu tespit etmelisiniz. Çünkü şark köşesi ve sedirler tamamen özgün mobilyadır. Ve dekorasyonda uyum ve ahenk arıyorsanız bu alanda profesyonelleşmiş ustaları bulmanız gerekir. İkinci nokta güvendir. İnternet üzerinden sedir ve şark köşesi almamanızı tavsiye ederiz. Üçüncü nokta kullanılan malzeme kalitesidir.

Şark Dekorasyon olarak yıllardır ürettiğimiz sedirlerden hiçbir şikayet almamak noktasında ve müşteriyi memnun etme konusunda iddialı olduğumuzu belirtmek isteriz.  Yapmanız gereken tek şey İstanbul’da bulunan firmamıza ziyaret etmenizdir.

Sedir Modelleri Fiyatları

Modelleri inceledikten sonra galerinin alt kısmında bulunan sedir fiyat listesini inceleyebilirsiniz.

SEDİR FİYATLARI

Aşağıda sedirlerin ölçüye göre fiyatları yayınlanmıştır. Fiyatlarda sandık, yatak ve minder biyesi dahil değildir. Ek olarak ilave edilecek rakamlar aşağıda belirtlilmiştir:

1 Adet yatak farkı: 2000 TL

1 Adet sandık farkı: 250 TL

1 minder yastık için biye farkı: 100 TL

 

Model İsimleri 90 cm Fiyatı Köşe Fiyatı Kol Adet Fiyatı
BEKKE 1.700 ₺ 1.700 ₺ 350 ₺
BELGÜZAR 1.700 ₺ 1.700 ₺ 350 ₺
BEYAZIT 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
BOSNA 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
ÇEŞME 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
ENDÜLÜS 1.600 ₺ 1.600 ₺ 350 ₺
ERGAN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 500 ₺
EYLÜL 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
FIRAT 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
GAZALİ 2.500 ₺ 2.500 ₺ 1.500 ₺
GELİBOLU 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
HAKAN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
HANEDAN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 1.500 ₺
HARMAN 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
HÜRREM 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
KADIKÖY 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
KARDELEN SEDİR 2200 ₺ 2.200 ₺
KEMAH 2.200 ₺ 2.200 ₺ 400 ₺
KERKÜK 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
KERVAN 2.200 ₺ 2.200 ₺ 400 ₺
KONAK 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
MECİDİYE 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
MELİK 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
MELİKŞAH 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
OSMAN GAZİ 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
PİRİ REİS 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
SALTANAT 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
SEMAZEN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
TEBRİZİ 2.000 ₺ 2.000 ₺ 350 ₺
TÜRKMEN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
ÜRGÜP 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
ÜSKÜDAR 1.500 ₺ 1.500 ₺ 350 ₺
VEZİR 2.000 ₺ 2.000 ₺ 350 ₺
YEMEN 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺
YESRİP 1.800 ₺ 1.800 ₺ 350 ₺

 

Türkiye’nin tarihi boyunca önemli şehirleri söz konusu olmuştur. Gerek ticari özellikleri gerekse sosyo-kültürel özellikleri ile öne çıkan belli başlı şehirleri vardır. Bunlardan biri de Yalova şehrimizdir. Yalova şehri hem Osmanlı zamanında hem de Bizanslılar zamanında önemli kültürel kent halini almıştır. Alınan göçler ile birçok farklı kültürdeki insanların bir arada yaşamlarını devam ettirmiştir.

Yalova Sedir Modelleri ve Şark Köşesi

Birçok insanın bir arada yaşaması o insanların ortak değeri olan belli başlı kültürleri ortaya çıkarmıştır. Yalova şehrinde de bu kültürlerden biri olan şark köşesi kültürü olmuştur. Yalova şark köşesi geçmiş tarihten gelen insanların bağını koparamadığı en önemli mobilya olarak ev ve iş yerlerinde yerini almıştır. Günümüz de bu durum gelişerek devam etmektedir. Yalova şark köşesi modelleri diğer mobilya gruplarına göre farklı olup kullanışı bakımından da gayet rahattır. Yalova sedir modelleri tercih ederken sizin için içinizi ısıtan bir o kadar da sizi anlatan modeller mevcuttur. Bu modeller insanların karşısına takım halinde sunulmuştur. Şark köşesi takımları oturma grubu şeklinde tasarlanmıştır. Takım olarak sade ve şık olması dikkatimizi çekmektedir. Yalova şark köşesi takımları odanızın isterseniz bir bölümünü isterseniz de tamamını kaplayacak şekilde birbirine uyumlu kumaş seçenekleriyle evinizde ayrı bir hava estireceği kesindir. Şark köşesinde kullanılan malzemeler ve onları tamamlayan aksesuarlar tamamen birinci kalite olup garantili eşyalardır. Şark köşesi istediğinizde fiyatı konusunda aklınıza günümüz mobilyaları gibi kalitesiz ama pahalı bir durum gelebilir. Şark köşesi fiyatlarında böyle bir durum söz konusu değildir. Evinizin veya iş yerinizin metrekaresi ne kadar olursa olsun kaliteli ve görünüş itibariyle şık tasarlanmış Yalova şark köşesi fiyatları her bütçeye uygun olan seçenekler sunulmuştur.

 

Eviniz ve iş yeriniz sizin için en değerli yerlerdir. Buralarda rahat etmek kadar güzel bir şey olamaz sanırım. Bu değerli yerlerinize fark katmak istiyorsanız Yalova kültürünün vazgeçilmezi olan şark köşelerine bakmadan tercih yapmayın.

INSTAGRAM

03 Aralık 2013 139250 okunma